ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Licznik odwiedzin:
Roślina trująca Roślina o właściwościach leczniczych
Roślina (bardzo) mrozoodporna
GATUNEK
Jemioła pospolita
(Viscum album)
ang. European Mistletoe
inne nazwy: jemioła europejska
Podobne gatunki:
- brak -
Gatunek rodzimy
Krzew liściasty
zimozielony
Pokrój kulisty
H: 0.5-1(1.5)m
Długość życia:
50-70 lat
Tempo wzrostu:
małe
Biotop:
-
Kwiaty:
2-p., w./ow.pylne
(II)III-IV(V)
Dekor.:
usytuowanie!!!,
pokrój!,
liście!, owoce
Jemioła pospolita
Cechy charakterystyczne:
Kuliste, zimozielone krzewy
rosnące w koronach drzew
.
♦ Widełkowato rozgałęzione pędy.
Języczkowate, grube i skórzaste,
bezogonkowe liście.
♦ Małe, kuliste, półprzezroczyste, lepkie jagody.
 
Ciekawostki:
♦ Miękkie i mięsiste nasiona jemioły
nie posiadają okrywy. Tak naprawdę
to one stanowią właściwe owoce -
w każdym z nich znajduje się bowiem
1-3 zarodków.
♦ Jemioła jest powszechnie uznawana
za symbol szczęścia, miłości i płodności.
♦ Znany jest zwyczaj całowania się
pod jemiołą, co ma przynosić szczęście
w małżeństwie.
♦ Nazwa łacińska jemioły Viscum oznacza po polsku lep. Ma to związek
z kleistym miąższem owoców, które
w starożytnym Rzymie były wykorzystywane jako lep na muchy.
♦ Drewno jemioły nie posiada słoi.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!

Z pewnością wielu z nas zastanawiało się kiedyś nad tym, czym są widoczne z daleka (zwłaszcza w zimowym okresie) "zielone kule", rosnące na gałęziach niektórych drzew. Te gigantyczne, bo mierzące czasami nawet ponad metr średnicy "bombki choinkowe" to krzewy jemioły pospolitej. Jemioły są półpasożytami - dzięki swoim małym, grubym i skórzastym liściom prowadzą one fotosyntezę, ale wodę i składniki mineralne pobierają za pomocą cienkich korzeni z tkanek żywiciela. Nie są zbyt szkodliwe dla swojego gospodarza. W zależności od odmiany, żywicielami jemioły pospolitej mogą być drzewa liściaste, sosna (rzadziej świerk i modrzew) albo jodła. Najbardziej znana jest związana z drzewami liściastymi odmiana album, co wynika nie tylko ze stosunkowo dużej liczebności jej osobników, ale także z tego, że są one każdego roku przez kilka miesięcy wyraźnie widoczne w bezlistnych koronach drzew. Jemioła pospolita to najbardziej rozpowszechniony w Europie, dziko rosnący gatunek jemioły (stąd alternatywna nazwa - jemioła europejska). Występuje ona naturalnie także w Polsce.

Jemioła zawsze posiadała duże znaczenie w kulturze, symbolice i medycynie. Już w starożytności była ona uważana za dar bogów i przypisywano jej szereg drogocennych, magicznych właściwości. Nie ma chyba na świecie drugiej rośliny, która byłaby w takim stopniu kojarzona ze szczęściem. Do dziś niektórzy wierzą, że pędy jemioły zawieszone pod sufitem lub nad drzwiami odganiają złe moce oraz zapewniają domownikom szczęście i bogactwo (w tradycji polskiej znajduje to wyraz w zawieszaniu gałązek jemioły podczas świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok). Ogólnie znany jest też zwyczaj całowania się pod jemiołą, co z kolei ma przynosić szczęście w małżeństwie. Od zamierzchłych czasów różne części jemioły były traktowane jako cudowny, pomagający na wszystko środek leczniczy, w tym także afrodyzjak oraz lek na płodność. I choć jest w tym sporo przesady, trzeba jednak przyznać, że jemioła rzeczywiście posiada pewne właściwości lecznicze. Przykładowo wyciągi z jej pędów i liści obniżają ciśnienie krwi, dzięki czemu znajdują zastosowanie przy leczeniu niektórych chorób serca. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie części jemioły są trujące dla człowieka w bezpośrednim spożyciu.

  Systematyka 

Rodzimy i najbardziej rozpowszechniony gatunek jemioły w Europie, w tym także w Polsce. Posiada cztery podgatunki różniące się przede wszystkim rodzajem żywiciela (trzy z nich występują w Polsce). Podstawowy podgatunek to jemioła pospolita (V. album L. subsp. album). Jest on związany z drzewami liściastymi, którymi w Polsce są przede wszystkim topole, lipy i jabłonie. Drugi podgatunek - jemioła rozpierzchła (V. album L. subsp. mustriacum) rośnie na sosnach (rzadziej świerkach i modrzewiach), trzeci - jemioła jodłowa (V. album L. subsp. abietis) - wyłącznie na jodłach. Czwarty i ostatni podgatunek to V. album L. subsp. meridianum; w odróżnieniu od trzech poprzednich nie występuje on jednak w Europie.

Jemioła pospolita na topoli kanadyjskiej

  Występowanie

Zasięg. Europa i południowo-wschodnia Azja. Największym zasięgiem charakteryzuje się główny podgatunek album - występuje on niemal w całej Europie oraz w dużej części Azji. Zasięg podgatunków austriacum i abietis jest ograniczony do Europy Środkowej, natomiast subsp. meridianum występuje w południowo-wschodniej Azji.

Biotop. Głównie niziny i wyżyny, rzadziej niższe partie gór (maksymalnie do wysokości około 1300 m.n.p.m.). W zależności od podgatunku, jemioła pospolita może być związana z wieloma lub tylko z jednym gatunkiem żywiciela. Najbardziej rozpowszechniony podgatunek album może rosnąć na wielu drzewach liściastych, a jego najczęstszymi żywicielami są topole, lipy, jabłonie, grusze, brzozy, jesiony, klony i wierzby (dużo rzadziej są to dęby). Z kolei jemioła jodłowa (subsp. abietis) jest związana wyłącznie z jodłami.


Jednym z najczęstszych żywicieli
podstawowego podgatunku jemioły pospolitej
są topole, w tym głównie czarna i kanadyjska
(na zdj. porośnięta krzewami jemioły
P. xcanadensis 'Serotina').

Preferencje. Roślina wybierająca tereny z łagodnymi zimami. Preferencje związane z żywicielem są zależne od podgatunku (patrz wyżej).

Długość życia i tempo wzrostu. Krzew krótkowieczny, wolno rosnący. Osiąga wiek 50-70 lat (jego długość życia jest dodatkowo w oczywisty sposób ograniczona pozostałą długością życia gospodarza).

  Zastosowanie

Zimozielone, kuliste krzewy jemioły są ozdobą drzew liściastych w okresie zimowym. Wyciągi z pędów i liści są stosowane pomocniczo w leczeniu choroby nadciśnieniowej (obniżają ciśnienie tętnicze krwi).

  Pokrój

Niewielkie, kuliste kępy "siedzące" lub wiszące na gałęziach drzew. Rozmiary. Średnica krzewu 0.5-1(1.5)m. Szczegóły pokroju. Pień cienki, wielokrotny. Korona gęsta, kulista. Gałązki widlasto rozgałęzione, łamliwe.


  Korzenie

Cienkie i delikatne, rozgałęzione pod korą żywiciela i przenikające do jego tkanek za pomocą niewielkich ssawek.


  Kora

Zielonkawa do ciemnobrązowej, posiada nieprzyjemny zapach i gorzki smak.



  Więcej...  

  Pędy i pąki

Pędy nie korkowaciejące, dość grube, widełkowato rozgałęzione, jasne - najpierw żółtozielone, z czasem oliwkowo(żółto)zielone, kruche.
█ Ponieważ w ciągu roku przybywa zazwyczaj jedno widełkowate rozgałęzienie pędów, policzenie tych rozgałęzień pozwala zgrubnie oszacować wiek rośliny.
Pąki bezłuskowe, jaskrawo żółtozielone.


Jemioła pospolita - liście

  Liście

Blaszkowate, pojedyncze, zrośnięte parami u nasady przypominają nieco śmigła samolotu. Blaszka szerokolancetowata, zwężająca się u podstawy (języczkowata), o rozmiarach 2-8 x 0.8-2.5cm, całobrzega, błyszcząco ciemnozielona z żółtawym odcieniem, gruba, skórzasta i sztywna, obustronnie naga, posiada równoległą nerwację. Największe liście (do 8cm długości) posiada jemioła jodłowa, najmniejsze (2-4cm) - jemioła rozpierzchła; liście podstawowego podgatunku album mają pośrednią długość (3-5cm). Ustawienie: naprzeciwległe (dokładniej nakrzyżległe), siedzące, zrośnięte nasadą po 2 (rzadziej 3) sztuki. Okres występowania: cały rok (roślina zimozielona). Trwałość liści ok. 15 miesięcy. Zimą liście przybierają często oliwkowozielony kolor.


Naprzeciwległe, bezogonkowe liście
jemioły pospolitej mają języczkowaty kształt.
Są one często łukowato wygięte.

  Kwiaty / Owoce i nasiona

Kwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone dwupiennie (przeważają żeńskie osobniki), częściowo wiatro-, a częściowo owadopylne (zapylane głównie przez muchówki), nektarodajne, zebrane na szczytach pędów w pęczki po 3-5 sztuk. Pojedyncze kwiaty drobne i niepozorne, w przybliżeniu kuliste, o średnicy 2-3mm, żółtawe, przyjemnie pachnące. Kwiaty męskie z pojedynczym okwiatem, 4-krotne, z 4 beznitkowymi pręcikami (zrośniętymi z okrywą kwiatową). Kwiaty żeńskie mniejsze, ich okwiat składa się z 3 lub 4 wąskich łatek, słupek dolny, krótkoszyjkowy, z szerokim, poduszkowatym znamieniem. Okres kwitnienia: (II)III-IV(V).

Owoce i nasiona. Zgrupowane po 2-6 sztuk, małe, kuliste, półprzezroczyste jagody. W zależności od podgatunku ich kolor może być biały (główny podgatunek album) lub żółty (subsp. austriacum i subsp. meridianum). Zawierają po 1-2 miękkich i mięsistych, nie osłoniętych okrywą nasion (każde nasiono zawiera z kolei po 1-3 zarodków, a więc tak naprawdę to ono jest właściwym owocem!). Ze względu na bardzo dużą lepkość miąższu, owoce łatwo przyklejają się do gałęzi drzew. Są bardzo soczyste i chętnie zjadane przez ptaki (zwłaszcza jemiołuszki), które w ten sposób przyczyniają się do rozprzestrzeniania nasion (ba, mają w tym procesie kluczowe znaczenie, ponieważ tylko one mogą przetransportować gęste i ciężkie, pozbawione aparatu lotnego nasiona na gałęzie drzew; jest to więc przykład zoochorii). Ale uwaga - dla ludzi "jagody" jemioły są mocno trujące! Okres dojrzewania owoców: (IX)X-XII. Owoce często utrzymują się na drzewie przez całą zimę.

Jemioła pospolita - kwiaty żeńskie Jemioła pospolita - liście
Żółtawe kwiaty jemioły pospolitej
są drobne i niepozorne.
Owoce jemioły pospolitej to białe,
półprzezroczyste, lepkie jagody.

  Drewno

Ze względu na niewielkie rozmiary rośliny bez znaczenia użytkowego.
█ W ramach ciekawostki podajmy, że jemioła pospolita jako jeden z bardzo nielicznych wyjątków wśród drzew i krzewów nie tworzy w drewnie słoi. Jest to tym bardziej zadziwiające, że roślna występuje w klimacie umiarkowanym, a więc o zaznaczonej sezonowości!


  Inne informacje

UWAGA! Wszystkie części jemioły są trujące.


  Galeria zdjęć

Zobacz galerię...