ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
/ ROŚLINY / GLAUKOCYSTOFITY - KRASNOROSTY - ZIELENICE - MSZAKI - NACZYNIOWE
Licznik odwiedzin:
Na Ziemi od:
~450 mln lat
PODKRÓLESTWO
NACZYNIOWE
(TRACHEOBIONTA)
ang. VASCULAR PLANTS
inne nazwy: rośliny lądowe
Zawiera:
300-400 tysięcy
gatunków

Nadgromady, gromady:
+PSYLOFITY(*) (PSILOPHYTA)
WIDŁAKOWE (LYCOPODIOPHYTA)
SKRZYPOWE (EQUISETOPHYTA)
PAPROCIOWE (PTERIDOPHYTA)
NASIENNE (SPERMATOPHYTA)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Naczyniowe - inaczej rośliny lądowe - to podkrólestwo obejmujące najważniejsze gromady królestwa roślin (Plantae). Liczbę gatunków roślin naczyniowych szacuje się na 300-400 tysięcy. Naczyniowe dzielą się na olbrzymią nadgromadę roślin nasiennych (Spermatophyta), obejmującą rośliny najwyżej rozwinięte, rozmnażające się za pomocą nasion (w tym wszystkie drzewa i krzewy oraz ogromną większość roślin zielnych) oraz paprotniki - grupę około 11 tysięcy gatunków, złożoną z kilku niewielkich, prymitywnych gromad i zawierającą wyłącznie rośliny zarodnikowe. Jak już wyżej wspomniano, do roślin nasiennych należą wszystkie żyjące obecnie drzewa i krzewy; jednostkę tę omówimy zatem dokładniej w następnym rozdziale. Jeśli zaś chodzi o paprotniki, to w ich skład wchodzą następujące grupy roślin: psylofity (Psilophyta(*)) - klad obejmujący wyłącznie rośliny kopalne oraz trzy gromady: widłakowe (Lycopodiophyta), skrzypowe (Equisetophyta) i paprociowe (Pteridophyta) - gromady zawierające obok roślin wymarłych także rośliny jeszcze żyjące, ale będące dziś żywymi skamielinami. Spośród w/w paprotników drzewiasty pokrój posiadają obecnie jedynie bardzo już zresztą nieliczne paprocie drzewiaste (drzewiaste widłaki i skrzypy wymarły ponad 200 milionów lat temu).
__________________________________
(*) Psylofity są kladem parafiletycznym składającym się z gromad ryniofitów (Rhyniophyta), trymerofitów (Trimerophyta) i zosterofilofitów (Zosterophyllophyta).


  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Na początek podajmy uproszczoną definicję roślin naczyniowych:

Naczyniowe to inaczej rośliny lądowe, a więc takie, u których wykształciła się
tkanka przewodząca wodę i produkty fotosyntezy - tzw. tkanka naczyniowa.

Do roślin naczyniowych należą wszystkie drzewa i krzewy oraz ogromna większość roślin zielnych. Ich cechy morfologiczne są zależne od niższych jednostek systematycznych.

Rośliny naczyniowe
Dzięki swojej budowie rośliny naczyniowe doskonale opanowały ląd.