ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
SANDAŁOWCE
(SANTALALES)
Zawiera:
2-3 tys. gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1 (drzewiasty)
Rodziny:
SANDAŁOWCOWATE (SANTALACEAE)
JEMIOŁOWATE (VISCACEA)
...

Cechy charakterystyczne:
♦ (Pół)pasożytniczy tryb życia (większość gatunków).
♦ Pokrój krzewu lub pnącza
(większość gatunków).
♦ Nasiona bez twardej osłony.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 7 rodzin, w tym 2000-3000 gatunków.
█ W systemie APG II rząd sandałowców zawiera tylko 5 rodzin, ponieważ gatunki należące do jemiołowatych (Viscaceae) i Eremolepidaceae są w nim przesunięte do rodziny sandałowcowatych (Santalaceae).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Sandałowce to rząd zawierający w większości krzewy (pół)pasożytujące na innych roślinach, w tym głównie na drzewach. Występują one praktycznie na całym świecie, ale ich największa koncentracja obejmuje strefy tropikalną i subtropikalną. Jednym z najbardziej znanych, także w Polsce, przedstawicieli sandałowców jest jemioła (Viscum) - rodzaj niewielkich, zimozielonych krzewów rosnących na gałęziach drzew. Z kolei najbardziej znanym drzewem jest tu sandałowiec (Santalum, zwany też "drzewem sandałowym"), z którego silnie pachnącego drewna wytwarza się olejek sandałowy. Rząd sandałowców obejmuje przede wszystkim niewielkie krzewy liściaste oraz pnącza, sporadycznie występują tu także małe drzewa (np. sandałowiec). Bardzo rzadko spotykaną u innych roślin kwiatowych cechą jest wytwarzanie przez większość sandałowców nasion nie posiadających twardej osłony.