ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Licznik odwiedzin:
RZĄD
POKRZYWOWCE
(URTICALES)
Zawiera:
ok. 2500 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
3 (drzewiaste)
Rodziny:
KONOPIOWATE (CANNABACEAE)
MORWOWATE (MORACEAE)
POKRZYWOWATE (URTICACEAE)
WIĄZOWATE (ULMACEAE)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Liczny gatunkowo i zróżnicowany morfologicznie rząd klasy Rosopsida. Obejmuje 6 rodzin, w tym około 2500 gatunków.
█ W systemie APG II rząd pokrzywowców nie występuje, a gatunki do niego należące są przeniesione do innych rzędów, m.in. do różowców (Rosales).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rząd pokrzywowców obejmuje rośliny o bardzo różnorodnych formach, począwszy od należących do rodzin pokrzywowatych (Urticaceae) i konopiowatych (Cannabaceae) roślin zielnych, poprzez krzewy i niewielkie drzewa liściaste z rodziny morwowatych (Moraceae) aż do dużych drzew liściastych należących do rodziny wiązowatych (Ulmaceae). Rośliny te występują przede wszystkim w strefach tropikalnej i subtropikanej; jednym z wyjątków jest rodzaj wiąz, którego gatunki występują głównie w strefie umiarkowanej półkuli północnej. W Polsce najważniejszymi drzewiastymi przedstawicielami rzędu pokrzywowców są rodzime u nas wiązy (Ulmus), a do popularnych roślin zielnych należy pokrzywa (Urtica). Dość często można też spotkać w uprawie różne gatunki morwy (Morus). Inne powszechnie znane, jednak rzadko lub w ogóle nie występujące w Polsce rośliny z rzędu pokrzywowców to m.in. należące do rodziny konopiowatych konopia (Cannabis) i chmiel (Humulus) oraz należący do rodziny morwowatych figowiec (Ficus).


Swoją nazwę pokrzywowce wzięły od najważniejszego
przedstawiciela - pokrzywy.

Liście pokrzywowców są zazwyczaj niepodzielone i osadzone skrętolegle (rzadko naprzeciwlegle). Blaszka często posiada asymetryczną nasadę (np. wiązy, morwy), często też bywa w różny sposób klapowana (np. morwy, figowce). U niektórych gatunków, np. u morwy białej, występuje zjawisko tzw. heterofilii. Polega ono na tym, że nawet na tej samej roślinie można zaobserwować dwa różne typy liści, np. klapowane i bezklapowe. Pokrzywowce to rośliny jednopienne o kwiatach przeważnie rozdzielnopłciowych i wiatropylnych (rzadziej owadopylnych). Ich kwiaty są zazwyczaj drobne i niepozorne, zebrane w gęste, wiechowate kwiatostany. Owoce, w zależności od rodzaju i gatunku, mają postać małych orzeszków, pestkowców albo niełupków (zarówno bielmowych jak i bezbielmowych).