ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE - ARAUKARIOWCE - CISOWCE - CYPRYSOWCE - SOŚNICOWCE - ZASTRZALINOWCE - ...
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków trujących Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków pod ochroną
RZĄD
CISOWCE
(TAXALES)
Zawiera:
ok. 30 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Cechy charakterystyczne:
Patrz rodzina cisowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Jeden z trzech najważniejszych (obok sosnowców i cyprysowców) rzędów wchodzących w skład klasy iglastych (Pinopsida, Coniferopsida). Obejmuje tylko jedną rodzinę cisowatych (Taxaceae), złożoną w zależności od wybranego systemu z 6-12 rodzajów, w tym około 30 gatunków. Wyróżniają się one na tle innych iglastych pojedynczymi kwiatami żeńskimi z jednym tylko zalążkiem, przekształcającymi się w mięsiste nibyjagody.
█ Ze względu na specyficzną budowę organów płciowych (np. pojedyncze kwiaty żeńskie z jednym tylko zalążkiem, nibyjagody), w niektórych starszych podziałach systematycznych rząd cisowców był umieszczony w oddzielnej klasie cisowych, równorzędnej z klasą iglastych. Okazuje się jednak, że rośliny te są mocniej niż to się poprzednio wydawało spokrewnione z sosnowcami. Dlatego też najnowsze systemy, takie jak APG II, idą w odwrotnym kierunku nie tylko umieszczając gatunki z rzędu cisowców w klasie iglastych, ale nawet przesuwając rodzinę cisowatych do rzędu sosnowców i tym samym likwidując rząd cisowców (w systemach tych sosnowce są jedynym rzędem zawierającym żyjące dziś drzewa i krzewy iglaste). System Reveala (a więc i niniejsze opracowanie) przyjmuje podział pośredni, w którym rząd cisowców istnieje, jednak należy, obok sosnowców, do klasy iglastych.


Cechy rzędu zawierającego tylko jedną rodzinę są oczywiście tożsame z cechami tej rodziny. Zamiast zatem wyliczać je tutaj, zapraszamy do lektury opisu rodziny cisowatych.