ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / ORZECHOWCE / ORZECHOWATE
Licznik odwiedzin:
RODZINA
ORZECHOWATE
(JUGLANDACEAE)
ang. WALNUT FAMILY
Zawiera:
niecałe 100 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodzaje:
Orzech (Juglans)
Orzesznik (Carya)
Skrzydłorzech (Pterocarya)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Jedyna rodzina rzędu orzechowców (Juglandales). Obejmuje 8 rodzajów, w tym niecałe 100 gatunków.
█ W systemie APG rodzina orzechowatych należy do rzędu bukowców (Fagales) (rząd orzechowców nie istnieje w tym systemie).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina orzechowatych obejmuje średnie i duże drzewa liściaste, rzadziej krzewy. Są to w większości rośliny tracące liście na zimę. Gatunki należące do rodzaju orzech (Juglans) - głównego przedstawiciela orzechowatych to okazałe, solidnie zbudowane drzewa, które w wielu przypadkach cechują się zaskaującą długowiecznością (osiągają wiek nawet do 500 lat). Orzechy słyną przede wszystkim z wytwarzania dużych i w wielu przypadkach jadalnych owoców - tzw. orzechów włoskich (co ciekawe, w sensie botanicznym nie są to orzechy, a pestkowce). Najbardziej znanym w Polsce przedstawicielem rodziny jest orzech włoski (Juglans regia). To pochodzące z południowo-wschodniej Europy drzewo jest jednym z najważniejszych pod względem przemysłowym drzew świata, hodowanym na ogromną skalę w celu pozyskania owoców. Orzechowate występują w strefach umiarkowanej i subtropikalnej na wielu kontynentach, głównie w obu Amerykach i Azji, rzadziej w Europie i południowej Afryce. W Polsce w stanie naturalnym nie występuje żaden gatunek orzechowatych, natomiast najczęściej uprawiany jest u nas oczywiście orzech włoski. Dużo rzadziej można spotkać niektóre inne gatunki orzecha oraz orzeszniki (Carya). Jednym z bardzo ciekawych, choć niestety rzadko spotykanych w Polsce gatunków należących do rodziny orzechowatych jest sadzony głównie w parkach skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia).

Orzech włoski Skrzydłorzech kaukaski
Najbardziej znanym przedstawicielem orzechowatych w Polsce jest uprawiany tu powszechnie orzech włoski (po lewej).
Znacznie rzadziej można spotkać występującego głównie w parkach skrzydłorzecha kaukaskiego (po prawej).
Liść orzecha szarego

Pąki okryte łuskami (np. orzech) lub bezłuskowe (skrzydłorzech). Liście duże, nieparzystopierzaste, złożone z piłkowanych listków (z wyj. całobrzegich u o. włoskiego) i ustawione skrętolegle (z wyj. rodzajów Alfaroa oraz Oreomunnia), nie posiadają przylistków, po roztarciu często aromatycznie pachną, na zimę opadają. Orzechowate to rośliny jednopienne o kwiatach rozdzielnopłciowych (rzadziej obupłciowych) i wiatropylnych (choć czasami - np. u orzechów - także częściowo owadopylnych). Pojedyncze kwiaty niepozorne - z niezróżnicowanym okwiatem lub pozbawione okwiatu, posiadają promienistą symetrię, męskie są najczęściej zebrane w kotkowate, długie i walcowate, zwisające kwiatostany, żeńskie występują pojedynczo lub w gronach na szczytach pędów (np. orzech) albo w kłosowatych lub kotkowatych kwiatostanach (np. skrzydłorzech). Kwiaty pojawiają się wraz z rozwojem liści lub nieco przed nimi. Owocem jest (niby)pestkowiec (np. orzech, orzesznik) lub oskrzydlony orzeszek (np. skrzydłorzech) posiadający bezbielmowe nasiona. Najbardziej znane są owoce gatunków orzecha, w szczególności orzecha włoskiego - mają one postać dużych, jednonasiennych, kulisto-owalnych pestkowców zbudowanych z trzech koncentrycznych warstw: miękkiej i zielonej zewnętrznej okrywy, zdrewniałej skorupy znajdującej się po środku oraz wewnętrznego, bardzo dużego i u niektórych gatunków jadalnego nasiona (tzw. jądra).



Duże liście orzechowatych są nieparzystopierzaście złożone
(na zdj. liść orzecha szarego).
Skrzydłorzech kaukaski - kwiatostany męskie Owoce orzecha włoskiego Owoce orzesznika gorzkiego Skrzydłorzech kaukaski - owoce
Niepozorne kwiaty męskie
orzechowatych są przeważnie
zebrane w zwisające kotki.
Owocami orzechowatych są duże, pojedyncze pestkowce otoczone miękką okrywą zewnętrzną
lub zebrane w owocostany małe, oskrzydlone orzeszki. Na zdjęciach od lewej:
owoce orzecha włoskiego i orzesznika gorzkiego oraz fragment owocostanu skrzydłorzecha kaukaskiego.