ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / MAGNOLIOWE / MAGNOLIOWCE /
MAGNOLIOWATE / Tulipanowiec / amerykański - chiński
Licznik odwiedzin:
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina preferująca wilgotne gleby Roślina umiarkowanie mrozoodporna
GATUNEK
Tulipanowiec amerykański
(Liriodendron tulipifera)
ang. American tulip tree
Podobne gatunki:
- brak -
Gatunek obcy
(USA)
Drzewo liściaste
zrzucające liście
na zimę
Pokrój typowy
H: 25-35(60)m
Φ: 1.5-2(3)m
Długość życia:
200-400(700) lat
Tempo wzrostu:
(bardzo) duże
Biotop:
brzegi rzek,
wilg. zbocza,
lasy liśc. i miesz.
Kwiaty:
O-p., owadop.
V/VI-VI/VII
Dekor.:
kwiaty!!!, liście!!
Tulipanowiec amerykański
Cechy charakterystyczne:
♦ Wysokie i okazałe drzewo liściaste.
♦ Mocno spłaszczone, dwułuskowe pąki.
Liście o nietypowym kształcie: duże, prostokątne w zarysie,
z poprzecznie uciętą klapą wierzchołkową
.
Kwiaty kielichowate, duże, stojące, zielonożółte.
♦ Owoce zbiorowe podobne do szyszek: stojące, wydłużone, zdrewniałe,
z bardzo długimi i wąskimi łuskami.
 
Ciekawostki:
♦ Tulipanowce wraz z magnoliami
należą do najbardziej prymitywnych okrytozalążkowych roślin kwiatowych.
♦ Kwiaty tulipanowca są zapylane głównie przez chrząszcze.
♦ Wbrew nazwie tulipanowiec ma (filogenetycznie) niewiele wspólnego
z tulipanem.
♦ Nazwę łacińską Liriodendron tłumaczy się jako liliowiec lub narcyzowiec.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!

Blisko spokrewniony z magnoliami tulipanowiec amerykański jest, podobnie jak one, uważany za jedno najpiękniejszych drzew ozdobnych świata. W przeciwieństwie jednak do magnolii, jest to drzewo bardzo duże, w swojej ojczyźnie dorastające nawet do 60m wysokości, co daje mu, obok niektórych topól balsamicznych, pierwsze miejsce na liście najwyższych drzew liściastych Ameryki Północnej i jedno z pierwszych w ogóle (m.in. po eukaliptusie królewskim oraz takich iglastych drzewach-gigantach jak sekwoja, mamutowiec, choina, daglezja i świerk). Ale to nie wysokość jest głównym atutem tulipanowca. Drzewo wyróżnia się przede wszystkim niezwykle atrakcyjnymi, stojącymi na gałęziach, dużymi, zielonożółtymi kwiatami o kielichowatym kształcie. Nie mniej dekoracyjne od kwiatów są liście tulipanowca. Posiadają one bardzo unikalny, prostokątny w obrysie kształt tworzony przez dwie pary klap bocznych i charakterystycznie "uciętą" klapę wierzchołkową. Liście są duże - ich wielkość jest porównywalna z wielkością dłoni; latem są one intensywnie (ciemno)zielone, jesienią zaś przebarwiają się na jaskrawy, złocistożółty lub pomarańczowoczerwony kolor.

Poza bardzo nietypowym i wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem kwiatów i liści, tulipanowiec jest interesujący z jeszcze jednego powodu. Otóż wraz z magnolią (i po miłorzębie) jest to jedno z najstarszych żyjących obecnie na Ziemi drzew liściastych. Rośliny tego typu pojawiły się na naszej planecie już w okresie kredy; ich piękne kwiaty mimo, że duże i bardzo efektowne, są jednymi z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych i posiadają wiele cech pierwotnych.

Jak nietrudno się domyślić po nazwie, tulipanowiec amerykański pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie drzewo to jest sadzone od ponad 300 lat. Ze względu na okazałe rozmiary i wyniosłą sylwetkę idealnie sprawdza się jako drzewo reprezentacyjne, zwłaszcza sadzony pojedynczo w parkach, dużych ogrodach i na dużych placach. Jednak z powodu swoich niezwykłych walorów dekoracyjnych, jest często sadzony także w mniejszych ogrodach i przy domach. Ostatnio bardzo duże zainteresowanie tulipanowcem obserwuje się również w Polsce; sadzonki tego drzewa można obecnie znaleźć praktycznie w każdym większym hipermarkecie, nie mówiąc już o sklepach ogrodniczych czy szkółkach drzew i krzewów ozdobnych. Efektem tych działań jest coraz większa ilość młodych drzewek tulipanowca, pojawiających się w parkach, ogrodach, na osiedlach, przy drogach itp.


  Systematyka 

Jeden z dwóch gatunków tulipanowca, w Europie uprawiany znacznie częściej niż jego azjatycki kuzyn - tulipanowiec chiński (L. chinense).
█ Tulipanowiec jest czasami niesłusznie nazywany żółtą topolą (ang. yellow poplar), choć gatunki te nie są blisko spokrewnione.

Tulipanowiec amerykański - zasięg
Zdjęcie pobrano z witryny angielskiej Wikipedii

  Występowanie

Zasięg. Wschodnia część Ameryki Północnej.

Biotop. Doliny rzek, wigotne zbocza górskie itp. Występuje głównie jako domieszka do innych drzew w lasach liściastych i mieszanych, choć czasami tworzy też czyste drzewostany.

Preferencje. Lubi gleby świeże i żyzne, obojętne do lekko kwaśnych, unika natomiast zbyt mokrych, jak również bardzo suchych oraz wapiennych. W Europie Środkowej wytrzymuje warunki zimowe, choć młode osobniki mogą przemarzać podczas surowych zim. Drzewo światłolubne, wymagające stanowisk nasłonecznionych lub co najwyżej lekko zacienionych.

Długość życia i tempo wzrostu. Drzewo stosunkowo długowieczne, szybko rosnące (szczególnie w początkowej fazie). Osiąga wiek 200-400(700) lat. Tempo wzrostu 40-80cm/rok.
█ Wg przewodnika autorstwa C. Pacyniaka, najstarszy w Polsce tulipanowiec amerykański rośnie w miejscowości Pożarowo (woj. wielkopolskie) i liczy ok. 230 lat.


  Zastosowanie

Piękne drzewo ozdobne, sadzone w parkach i ogrodach niemal całego świata (wyjątkowo także w eksperymentalnych uprawach leśnych). Najlepiej prezentuje się jako tzw. soliter, czyli sadzony pojedynczo w szczególnie eksponowanych miejscach, np. na środku trawnika. W Ameryce Pólnocnej należy do ważnych roślin miododajnych. Korzeń tulipanowca jest w USA stosowany jako dodatek smakowy do niektórych gatunków piwa. Kora znajduje zastosowanie w medycynie.

  Pokrój / Korzenie

Pokrój. Bardzo wysokie i okazałe drzewo liściaste o grubym i prostym pniu oraz niezbyt szerokiej, wyniesionej koronie. W swojej ojczyźnie należy do najwyższych drzew liściastych, często charakterystycznie wystając ponad poziom dębów, klonów oraz innych drzew, wraz z którymi współtworzy lasy. Rozmiarami i pokrojem tulipanowiec amerykański przypomina niektóre gatunki topoli balsamicznych; znajduje to odzwierciedlenie w jego potocznej nazwie "żółta topola".
Rozmiary. Wysokość do 25-30(35)m (w ojczyźnie nawet do 60m!). Średnica pnia 1.5-2m (w ojczyźnie nawet do 3m!).
█ Jak podaje strona Tall Trees, najwyższy obecnie tulipanowiec na świecie rośnie w Great Smoky Mountains National Park w Karolinie Południowej w USA i mierzy 58.5m (WB, 2011, laser). Istnieją wszakże zapisy o osobnikach przekraczających nawet 60m! W Europie rekord należy do drzewa rosnącego w Kleve w Niemczech i wynosi 38.8m (JPh, 2011, laser). Najgrubsze w Europie drzewo tego gatunku rośnie w Warnsveld w Holandii i mierzy 6.76m obwodu pnia (Φ 2.15m). Więcej informacji na temat rekordowych drzew - patrz dodatek Rekordy.
█ Najgrubszy i być może najwyższy tulipanowiec w Polsce rośnie w Sichowie w gm. Męcinka w woj. dolnośląskim. Drzewo to posiada pień o obwodzie 5.00m (Φ 1.59m) (PG+KW, 2014), a jego wysokość wynosi 32m (PG+KW, 2014, laser) (patrz też punkt Wybrane okazy). Z kolei wg przewodnika NAJSTARSZE DRZEWA W POLSCE C. Pacyniaka z 1992 r., najgrubszy (i najstarszy) tulipanowiec rósł (w czasie wydawania przewodnika) w Pożarowie w woj. wielkopolskim. Obwód pnia tego drzewa wynosił wówczas 4.40m (Φ 1.40m), a jego wysokość była równa 26m. Więcej informacji na temat rekordowych drzew - patrz dodatek Rekordy.
Szczegóły pokroju. Pień gruby i prosty, prawie zawsze pojedynczy. Korona u młodych drzew wąska, stożkowato-kolumnowa, potem staje się nieco szersza i wyniesiona, nadal jednak pozostaje niezbyt szeroka i raczej kolumnowa. W stanie ulistnionym korona jest gęsta i zwarta, dająca głęboki cień. Konary grube i niezbyt długie, w dolnej części korony często prawie poziome, wyżej ukośnie wzniesione.
System korzeniowy sercowaty, z grubymi i mięsistymi, głęboko sięgającymi korzeniami głównymi. Korzenie wrażliwe na zbicie gleby i na przesadzanie - bardzo łatwo się łamią, a uszkodzone szybko gniją (należy przesadzać z dużą bryłą korzeniową!).

Tulipanowiec amerykański - pokrój młodego drzewa Tulipanowiec amerykański - pokrój
Nazywany "żółtą topolą" tulipanowiec amerykański to klasycznie zbudowane, bardzo wysokie i okazałe drzewo liściaste.
W młodości jego pokrój jest wąski, później staje się znacznie szerszy.

  Wybrane okazy

Rekordowy tulipanowiec w Sichowie

Tulipanowiec w Sichowie. Najgrubszy, a prawdopodobnie także najwyższy tulipanowiec w Polsce rośnie w parku zlokalizowanym na terenie wsi Sichów (gmina Męcinka) w woj. dolnośląskim. Rekordzista mierzy w obwodzie równe 5m (Φ 1.59m; PG+KW, 2014), a jego wysokość wynosi 32m (PG, 2014, laser). Drzewo to, będące pomnikiem przyrody, ma bardzo rozłożystą koronę, która jednak w wierzchołkowej części jest nieco przerzedzona (posusz) i tym samym zdradza lekkie objawy zamierania.

  Więcej...  

Tulipanowiec amerykański - kora

  Kora

Szara do brunatnoszarej, dość głęboko podłużnie bruzdowana (bruzdy tworzą siatkowatą strukturę), posiada gorzkawy i aromatyczny smak.
█ Podobnie jak pokrój, także i kora tulipanowca jest podobna do występującej u topoli balsamicznych.
█ Surowa, zielona kora tulipanowca była niegdyś uważana za afrodyzjak (żuto ją jak gumę do żucia).


→→
Dorosłe tulipanowce posiadają szarą,
dosyć głęboko bruzdowaną korę.
  Więcej...  

Tulipanowiec amerykański - pąki
Okryte dwiema łuskami pąki są
charakterystycznie spłaszczone.
Tulipanowiec amerykański - pąki kwiatowe
Pąki kwiatowe przed rozwinięciem
bardzo się powiększają.

  Pędy i pąki

Młode pędy obłe (tylko w okolicach węzłów nieco kanciaste), błyszcząco czerwonobrązowe, nagie, z delikatnym woskowatym nalotem, posiadają blaszkowaty rdzeń. Pąki owalne, lekko wygięte i charakterystycznie spłaszczone (łopatkowate), długości do 1cm, okryte dwiema zrośniętymi, ciemnoczerwonymi lub brunatnoczerwonymi łuskami stanowiącymi w istocie przekształcone przylistki.


  Liście

Blaszkowate, pojedyncze. Blaszka o niezwykle charakterystycznym kształcie: w zarysie kwadratowa, z dwiema parami klap bocznych i poprzecznie "uciętą" klapą wierzchołkową; klapa ta posiada często lekkie wcięcie w środku, przez co jest dwuwierzchołkowa. Liście duże - długości 10-15(20)cm i podobnej szerokości, całobrzegie, z wierzchu zielone do ciemnozielonych, od spodu matowe i nieco woskowane. Ustawienie: skrętoległe na bardzo długich ogonkach (długości w przybliżeniu takiej jak blaszka). Liście posiadają bardzo duże, jasnozielone, miękkie i delikatne przylistki. Okres występowania: (IV)IV/V-X. Liście rozwijają się pod koniec kwietnia. Jesienią efektownie przebarwiją się na kolor intensywnie żółty lub pomarańczowy (do ciemnoczerwonego).
█ Liście młodych drzew są zwykle głębiej klapowane i wyraźnie większe niż u dorosłych.




Tulipanowiec amerykański - przylistki
Liście posiadają bardzo duże,
jasnozielone przylistki.





Tulipanowiec amerykański - liście
Liście tulipanowca amerykańskiego są bardzo duże;
ich rozmiary (zwłaszcza na silnych pędach odroślowych)
mogą przekraczać nawet 20cm.
Tulipanowiec amerykański - liście


  Więcej...  

  Kwiaty

Obupłciowe, owadopylne i miododajne (choć zapylane głównie przez chrząszcze), pojedyncze, siedzące na wierzchołkach pędów, duże - o średnicy ok. 5cm, przy zakwitaniu nieco dzwonkowate, potem o znacznie rozchylonych płatkach. Posiadają 6 płatków korony i 3 działki kielicha. Płatki żółtozielone z ciemniejszym, pomarańczowożółtym fragmentem u podstawy. W środku kwiatu znajduje się duży, białawy stożek utworzony z wydłużonego dna kwiatowego oraz licznych paskowatych słupków. Stożek otoczony jest dużą ilością długich na 3-5cm, grubych i mięsistych, jaskrawożółtych pręcików. Piękne kwiaty tulipanowca stanowią jeden z jego najważniejszych walorów dekoracyjnych. Niestety często toną one w powodzi dużych i gęsto rozmieszczonych liści. Okres kwitnienia: V/VI-VI/VII (po rozwinięciu się liści). Kwiaty zakwitają na przełomie maja i czerwca. Kwitną około jednego miesiąca.
█ Tulipanowiec jest jednym z ważniejszych miododajnych drzew w USA. Jego kwiaty dają dobrej jakości, ciemnoczerwony miód. Nektar jest produkowany tylko przez pomarańczowe części kwiatu.

Tulipanowiec amerykański - kwiaty

Piękne, duże kwiaty są obok liści największą ozdobą tulipanowców.

█ Kwiaty tulipanowca są uważane za jedne z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych. Cechuje je identyczność płatków korony i działek kielicha (które wspólnie są określane mianem tzw. "listków okwiatu") oraz spiralne ustawienie wszystkich części kwiatu. Kwiaty posiadają ponadto bardzo dużą ilość paskowatych słupków i grubych, mięsistych pręcików. Elementy te są ułożone spiralnie na mocno wydłużonym dnie kwiatowym.

Tulipanowiec amerykański - kwiaty

Tulipanowiec amerykański - owoce
  Więcej...  

  Owoce i nasiona

Wyprostowane, szyszkowate owoce zbiorowe długości 6-8(10)cm, najpierw zielone, po dojrzeniu jasnobrązowe. Każda taka "szyszka" jest złożona z wąskich, paskowatych, jednonasiennych skrzydlaków (owocki) długości ok. 3cm, osadzonych spiralnie w liczbie 60-70 na zdrewniałym trzpieniu. Nasiona są chętnie jedzone przez ptaki i inne drobne zwierzęta (wiewiórki, myszy itp). Okres dojrzewania owoców: X-XI. Zielone owoce jak na zdjęciu poniżej po lewej pojawiają się już na przełomie czerwca i lipca, po czym w prawie niezmienionej postaci utrzymują się aż do października.
█ Zdolność kiełkowania nasion zachowuje się przez okres 4-7 lat, jest jednak bardzo mała - rzędu 2-5%.


Owoce tulipanowca amerykańskiego są zebrane
w szyszkowate, stojące owoce zbiorowe. Zasuszone
utrzymują się one na drzewie aż do wiosny.

  Drewno / Inne informacje

Drewno. Biel kremowobiały (stąd często używana nazwa angielska Whitewood - białe drewno), twardziel bladozielona lub jasnożółta do brązowej, z czerwonymi, brunatnymi lub nawet czarniawymi promieniami (w zależności od składu gleby). Drewno posiada piękne słoje, jest lekkie i miękkie, niezwykle łatwe w obróbce, ale niezbyt odporne na czynniki atmosferyczne i grzyby, dlatego polecane głównie do zastosowań wewnętrznych. Jest stosowane w przemyśle papierniczym, do wyrobu wysokiej jakości oklein i paneli, do produkcji ołówków, zapałek, elementów rozmaitych narzędzi oraz instrumentów muzycznych (pianin, organów itp.).

Inne informacje.
█ Ze względu na mięsiste i delikatne korzenie tulipanowca, należy bardzo uważać przy jego przesadzaniu. Najlepiej robić to w okresie spoczynku i wykopując możliwie dużą bryłę korzeniową.
█ Tulipanowiec nie wymaga przycinania.


  Galeria zdjęć

Zobacz galerię...