ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE /
SOSNOWATE / Jodła / pospolita - kaukaska - olbrzymia - szlachetna - kalifornijska - ...
Licznik odwiedzin:
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina (bardzo) mało higrolubna Roślina (bardzo) mrozoodporna
GATUNEK
Jodła kalifornijska
(Abies concolor)
ang. White Fir, Concolor Fir, Colorado Fir
inne nazwy: jodła jednobarwna
Podobne gatunki:
Jodła olbrzymia
Jodła pospolita
Jodła kaukaska
Gatunek obcy
(Ameryka Północna)
Drzewo iglaste
zimozielone
Pokrój stożkowato-kolumnowy
H: 25-60m
Φ: 1.5(2)m
Długość życia:
300-400(500) lat
Tempo wzrostu:
małe
Biotop:
górskie lasy iglaste
Kwiaty:
1-p., wiatrop.
IV
Dekor.:
igły!!, szyszki
Jodła kalifornijska
Cechy charakterystyczne:
(różnice w stosunku do jodły pospolitej)
Długie igły szablasto wygięte
w górę
(tworzące rozszerzoną literę U),
rozmieszczone gęściej,
matowo szarozielone lub niebieskawe.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!

Uwaga. Poniżej ograniczono się głównie do wskazania najistotniejszych różnic pomiędzy omawianą tu jodłą kalifornijską, a podobną do niej, jednak częściej występującą w Polsce jodłą pospolitą, której szczegółowy opis został zamieszczony oddzielnie.

Jodła kalifornijska, zwana inaczej jednobarwną, zasiedla naturalnie górskie obszary południowo-zachodniej części Ameryki Północnej. To duże, zimozielone drzewo iglaste osiąga w swojej ojczyźnie 25-60m wysokości (w Europie do 40m) i 2m średnicy pnia. Pokrój jodły kalifornijskiej jest zbliżony do występującego u jodły pospolitej - posiada ona m.in. wyniosłą, wąską koronę i zaokrąglony wierzchołek. █ Jak podaje strona Monumental Trees, najwyższa jodła kalifornijska w Europie rośnie w Lunteren w Holandii i mierzy 28.0m (LG, 2010, laser). Więcej informacji na temat rekordowych drzew - patrz dodatek Rekordy. Najlepsza cecha rozpoznawcza jodły jednobarwnej i równocześnie najistotniejsza różnica w stosunku do jodły pospolitej jest związana z kształtem igieł. Otóż igły Abies concolor są mocno, szablasto wygięte ku górze, przez co tworzą jak gdyby rozszerzoną literę U. Są one też gęściej rozmieszczone i grubsze, dzięki czemu mimo, że dłuższe (2.5-6cm), wydają się znacznie bardziej masywne. Kolor igieł jest szarozielony lub niebieskawy i podobny z obu stron (stdą nazwa - jednobarwna). Stojące, walcowate szyszki jodły kalifornijskiej mają 6-12cm długości, a ich początkowo zielony kolor podczas dojrzewania zmienia się na purpurowy lub brązowy. Drewno jodły jednobarwnej jest miękkie, słabe i nietrwałe, używane czasem do produkcji papieru oraz rozmaitych opakowań. Drzewo to znajduje głównie dekoracyjne zastosowanie, w USA stanowi także bardzo popularne drzewko bożonarodzeniowe. Wyciągi z igieł jodły jednobarwnej są używane do produkcji wielu leków (np. na reumatyzm). W Europie jodła kalifornijska należy do rzadkości, najczęściej można ją spotkać w parkach (niestety nielicznych).

Jodła jednobarwna jest bardzo blisko spokrewniona z jodłami olbrzymią (A. grandis) i meksykańską (A. mexicana). Gatunek ten dzieli się przeważnie na dwa podgatunki: Abies concolor subsp. concolor - podgatunek podstawowy oraz Abies concolor subsp. lowiana - tzw. jodła Lowa. Pierwszy z podgatunków występuje na typowo górskich terenach (1700-3400 m n.p.m) i charakteryzuje się dużą mrozoodpornością (do ok. -45 °C). Dorasta on do 25-35m wysokości i wykształca igły długości 3.5-6cm. Z kolei zasiedlająca nieco niżej położone obszary (900-2700 m n.p.m.) jodła Lowa jest mniej mrozoodporna (do ok. -30 °C) i wyższa - osiąga 40-60m wysokości, a jej nieco krótsze igły mają długość 2.5-5cm.

Gatunek tolerancyjny w stosunku do siedliska, mrozoodporny, najbardziej spośród jodeł odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza, preferujący otwarte, nasłonecznione stanowiska (światłożądny) oraz lekkie, piaszczyste gleby o małej lub średniej wilgotności, neutralne lub lekko kwaśne.

Młoda kora jodły kalifornijskiej Kora jodły kalifornijskiej
Igły jodły kalifornijskiej
Igły jodły kalifornijskiej

  Więcej...