ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / CYPRYSOWCE /
CYPRYSOWATE / Cyprysik / groszkowy - Lawsona - nutkajski - ...
Licznik odwiedzin:
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina umiarkowanie higrogrolubna Roślina umiarkowanie mrozoodporna
GATUNEK
Cyprysik groszkowy
(Chamaecyparis pisifera)
ang. Sawara Cypress, False Cypress, Japanese falsecypress
Podobne gatunki:
Żywotnik olbrzymi
Żywotnik zachodni
Biota wschodnia
Gatunek obcy
(Japonia)
Drzewo iglaste
o igłach łuskowatych

zimozielone
Pokrój typowy
H: (20)30-40(50)m
Φ: 0.75-1(1.25)m
Długość życia:
do 400 lat
Tempo wzrostu:
małe
Biotop:
lasy, brzegi rzek
Kwiaty:
1-p., wiatrop.
IV-VIII
Dekor.:
igły!!, zapach
Cyprysik groszkowy
Cechy charakterystyczne:
♦ Często przewisający wierzchołek,
gałązki płasko rozpostarte.
Łuski ostrokończyste,
odstające od pędu,
na spodzie z białym wzorem
w kształcie kokardy
.
Szyszki kuliste,
wielkości ziarnka grochu
,
z niewielkim wyrostkiem
na środku tarczkowatych łusek.
 
Ciekawostki:
♦ Szyszeczki cyprysika groszkowego są najmniejsze spośród wszystkich drzew.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!

Średniej wielkości, wolno rosnące, zimozielone drzewo iglaste o stożkowatym pokroju (często z przewisającym wierzchołkiem) oraz łuskowatych igłach. Jak większość cyprysików, charakteryzuje się płasko rozpostartymi gałązkami i ostrokończystymi, odstającymi od pędu łuskami, które w tym przypadku posiadają dodatkowo na spodniej stronie biały wzór w kształcie kokardy. Co ważne, łuski zachowują swój piękny odcień głębokiej zieleni także zimą (czego nie można powiedzieć o szarzejących żywotnikach). Kuliste szyszeczki zarówno kształtem jak i rozmiarami, a początkowo także i kolorem przypominają ziarnka grochu (stąd nazwa gatunku).

Cyprysik groszkowy pochochodzi z Japonii. Do Europy drzewo zostało sprowadzone w 1861 roku i od razu zyskało tu dużą popularność. W Polsce rozmaite odmiany ozdobne cyprysika groszkowego (np. niebieskoigłowa odmiana Boulevard) należą do popularnych iglaków, choć ze względu na wyższe wymagania są one uprawiane rzadziej niż żywotniki. W Japonii cyprysik groszkowy jest jednym z drzew iglastych o największym znaczeniu przemysłowym.

  Systematyka 

Jeden z najczęściej uprawianych w Polsce gatunków cyprysika. Posiada liczne odmiany ozdobne - jedną z najbardziej znanych jest niskopokrojowa, niebieskoigłowa odmiana Boulevard. Istnieją także odmiany o żółtych łuskach, o igłach w kształcie typowych szpilek (np. Plumosa) oraz wiele innych.

  Występowanie / Zastosowanie

Zasięg. Cyprysik groszkowy pochodzi z japońskiej wyspy Honsiu, gdzie na stanowiskach naturalnych rośnie wraz z cyprysikiem tępołuskowym. Poza tym jest często uprawiany i czasami dziczejący w wielu innych częściach świata. Biotop. Ciepłe i wilgotne lasy piętra pogórza (600-1500 m.n.p.m.), najczęściej w dolinach rzek i w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Preferencje. Gleby świeże, próchnicze i wilgotne, lekko kwaśne (nie wapienne). Gatunek światłolubny, preferujący ciepły i wilgotny, najlepiej morski klimat z dużą ilością opadów i wysoką wilgotnością powietrza. Jak większość cyprysików, jest dość wrażliwy na suszę i mrozy, dlatego we wschodniej części Polski może czasami przemarzać. Generalnie jednak całkiem dobrze radzi sobie w polskich warunkach. W porównaniu do innych cyprysików wykazuje stosunkowo dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza. Długość życia i tempo wzrostu. Drzewo długowieczne, wolno rosnące. Osiąga wiek około 400 lat. Zastosowanie. Najczęściej uprawiany w Europie gatunek cyprysika, nieco jednak rzadszy niż żywotnik zachodni, od którego ma większe wymagania siedliskowe i jest mniej odporny na zanieczyszczenia środowiska. Doskonale nadaje się do budowy zimozielonych żywopłotów, choć jest dość rzadko stosowany w tym charakterze. W Japonii jest jednym z najważniejszych przemysłowo drzew iglastych; jego cenne drewno jest używane do produkcji mebli, budowy świątyń, pałaców itp.

  Pokrój

Pokrój. Średniej wielkości (w ojczyźnie dość duże) drzewo iglaste o stożkowatym pokroju i często przewisającym wierzchołku (różnica w stosunku do żywotników, których wierzchołki prawie zawsze są wyprostowane).
Rozmiary. Wysokość 30-40(50)m (w Europie do 20m). Średnica pnia 0.75-1(1.25)m.
█ Jak podaje strona Monumental Trees, najwyższy i zarazem najgrubszy cyprysik groszkowy w Europie rośnie w Holandii i mierzy 24.20m wysokości i 2.38m obwodu pnia (φ 0.76m). Minimalnie mniejszy okaz - o wysokości 21m i obwodzie pnia 2.36m (φ 0.75m) - można podziwiać w Belgii. Więcej informacji na temat rekordowych drzew - patrz dodatek Rekordy.
Szczegóły pokroju. Pień prosty, średniej grubości, często wielokrotny. Korona stożkowata, nisko osadzona, stosunkowo luźna i miejscami prześwitująca, zwykle z przewisającym wierzchołkiem.

Cyprysik groszkowy to średniej wielkości drzewo iglaste:
  Więcej...  

Cyprysik groszkowy - przewisający wierzchołek
Charakterystyczną cechą pokroju
cyprysika groszkowego jest
często przewisający wierzchołek.
Cyprysik groszkowy - pokrój

  Korzenie

System korzeniowy płytki i rozległy.


  Kora / Pędy i pąki

Kora czerwonobrunatna, u starszych drzew łuszcząca się długimi, włóknistymi pasmami. Młode pędy cienkie, najpierw zielone, potem brązowawe, zawsze ukryte pod łuskami. Gałązki silnie spłaszczone, wachlarzowato rozpostarte w jednej płaszczyźnie (przeważnie poziomej). Pąki bardzo drobne, szczelnie ukryte pod łuskami i zupełnie niewidoczne na zewnątrz.

  Więcej...  

Cyprysik groszkowy - kora Cyprysik groszkowy - gałązki
Czerwonobrązowa kora cyprysika groszkowego
łuszczy się podłużnymi pasmami.
Gałązki cyprysika groszkowego są zwykle
rozpostarte w płaszczyźnie poziomej.

  Liście

Łuskowate (rzadziej i tylko jako młodociane mogą być igiełkowate). Łuski szpiczaste, na końcu często lekko haczykowato zakrzywione, wyraźnie odstające od pędu (przez co sprawiają wrażenie "nastroszonych"), długości 2-4mm, z wierzchu błyszczącozielone do ciemnozielonych, od spodu jaśniejsze, z białym, woskowatym wzorem przypominającym kokardę. Po roztarciu przyjemnie pachną. Ustawienie: nakrzyżległe. Okres występowania: cały rok (roślina zimozielona).
█ Ostrokończystość i odstawanie łusek oraz biały, woskowaty wzór na ich spodniej stronie stanowią jedną z cech odróżniających cyprysiki od bardzo podobnych do nich żywotników (wyjątkami są tu cyprysiki Lawsona, tępołuskowy i nutkajski).


Ostrokończyste, odstające łuski cyprysika
groszkowego z góry są jednolicie zielone,
od spodu zaś posiadają biały wzór
w kształcie kokardki.

Cyprysik groszkowy - łuski
  Więcej...  

  Kwiaty

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane w wyrastające na końcach gałązek bardzo drobne (do 3mm długości), jajowate lub maczugowate kwiatostany, najpierw żółtozielonawe, później żółtobrązowawe. Kwiaty żeńskie w nieco większych, kulistych, jasnozielonych szyszeczkach. Łuski nasienne szyszeczek są biało obrzeżone z góry (białe plamki występują także na spodniej stronie łusek liściowych). Okres kwitnienia: IV-VIII.


Kwiaty męskie cyprysika groszkowego są zebrane w maleńkie,
jajowate kwiatostany licznie wyrastające na końcach gałązek.

→→
Kwiaty żeńskie mają postać małych, zielonych szyszeczek
o kulistym kształcie i średnicy mniejszej niż ziarno grochu.

  Owoce i nasiona

Drzewo nie tworzące owoców (roślina nagonasienna). Szyszeczki kuliste, bardzo małe: o średnicy 4-8mm, złożone z 6-10 zdrewniałych, tarczkowatych, pomarszczonych, ustawionych naprzeciwlegle łusek, początkowo zielone z białymi plamkami, po dojrzeniu jasnobrązowe. Łuski posiadają na grzbiecie niewielki wyrostek. Na każdej łusce znajdują się 2-4 błoniasto oskrzydlone nasiona. Okres dojrzewania nasion: X. Szyszki dojrzewają w pierwszym roku (czyli tym samym, w którym powstały).
█ Szyszeczki cyprysika groszkowego należą do najmniejszych spośród wszystkich drzew; swoimi rozmiarami i zielonym kolorem przed dojrzeniem przypominają one ziarna grochu (stąd nazwa gatunku).


Kuliste szyszeczki cyprysika groszkowego mają rozmiary ziarna grochu
i tym samym należą do najmniejszych spośród wszystkich drzew.

  Drewno

Stosunkowo jasne, posiada wąskie i wyraźne słoje, jest bardzo trwałe i wyjątkowo odporne na gnicie, charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi, zawiera duże ilości olejków eterycznych nadających mu przyjemny, cytrynowy zapach (który jednak w większych stężeniach jest szkodliwy dla zdrowia). Drewno cyprysika groszkowego posiada bardzo duże znaczenie przemysłowe w Japonii, gdzie znajduje zastosowanie do budowy świątyń i pałaców, budowli wodnych oraz do produkcji wysokogatunkowych mebli i oklein.


  Galeria zdjęć

Zobacz galerię...