ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków trujących
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków cieniolubnych Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków (bardzo) wrażliwych na mróz
RODZAJ
Bukszpan
(Buxus)
ang. Box
Zawiera:
70-80 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Cechy charakterystyczne:
Zimozielone, bardzo gęsto ugałęzione krzewy liściaste
(rzadziej małe drzewa).
Małe, skórzaste, błyszcząco ciemnozielone liście o gładkim brzegu (podobne do liści fikusa).
 
Ciekawostki:
♦ Bukszpany są jednymi z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin ozdobnych; budowano z nich ogrodzenia i żywopłoty już w starożytnym Egipcie.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!

Rodzaj obejmujący gatunki zimozielonych krzewów, rzadziej niewielkich drzew liściastych. Te związane głównie z ciepłym klimatem rośliny są znane ze swoich małych, skórzastych, błyszcząco ciemnozielonych liści, które kształtem i w dotyku przypominają liście fikusa, są jednak od nich o wiele mniejsze. Zimozieloność, niezwykle gęste ugałęzienie oraz wyjątkowo duża tolerancja na przycinanie powodują, że gatunki bukszpanu, a w szczególności bukszpan wieczniezielony, należą do najpopularniejszych krzewów ozdobnych na świecie. Najczęściej są one formowane poprzez przycinanie w rozmaite figury geometryczne a także używane do budowy zimozielonych żywopłotów.

  Systematyka 

Rodzaj bukszpan obejmuje 70-80 gatunków. Dzieli się on na trzy sekcje, odpowiadające mniej więcej głównym regionom występowania: euroazjatycką (poza Europą i Azją także gatunki północno-zachodniej Afryki), afrykańsko-madagaskarską oraz amerykańską. Na stanowiskach naturalnych w Europie występuje zaledwie kilka gatunków bukszpanu, z tego żaden nie jest rodzimy w Polsce. W zasadzie jedynym uprawianym u nas na większą skalę gatunkiem jest bukszpan wieczniezielony (B. sempervirens). Z innych gatunków warto wymienić endemiczny, występujący tylko na Madagaskarze B. macrocarpa. Wyrasta on w formie drzewa i posiada wyjątkowo duże (jak na bukszpan) liście i owoce.

  Gatunki szczegółowo opisane w serwisie 

Bukszpan wieczniezielony Ten niewielki, zimozielony krzew liściasty jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w naszych ogrodach. Jego niezwykle gęste ugałęzienie w połączeniu z wyjątkową tolerancją na przycinanie i bardzo powolnym wzrostem pozwalają na łatwe i stosunkowo trwałe formowanie go w rozmaite figury geometryczne a także stosowanie do budowy niezbyt wysokich żywopłotów. Atrakcyjne są zwłaszcza drobne i skórzaste, błyszcząco ciemnozielone liście bukszpanu, które - co szczególnie ważne w kontekście dekoracyjnym - nie opadają na zimę. Podobnie jak niektóre inne części rośliny, są one trujące dla ludzi. Z innych ciekawych cech na uwagę zasługuje długowieczność bukszpanu wieczniezielonego dochodząca nawet do 500 lat. Jeśli dodamy do tego drewno najtwardsze spośród wszystkich roślin występujących w Polsce(!) i tak ciężkie, że nie tonie w wodzie, to okaże się, że ten dość niepozorny na pierwszy rzut oka krzew jest zaskakująco interesującą rośliną. Nic dziwnego zatem, że jest on uprawiany w Europie już od starożytnych czasów.
Więcej informacji...

  Występowanie

Zasięg. Większość gatunków bukszpanu występuje w strefach tropikalnej i subtropikalnej Ameryki Południowej i Środkowej, Meksyku, Azji i Afryki, przy czym największe ich zróżnicowanie ma miejsce na Kubie (około 30), w Chinach (17) oraz na Madagaskarze (9). Zaledwie kilka gatunków toleruje mróz i występuje w południowej i zachodniej Europie a także w chłodniejszych rejonach Azji. Biotop. Lasy liściaste i mieszane, zadrzewienia śródpolne, rumowiska skalne. Preferencje. Rośliny generalnie cienio- i ciepłolubne. Długość życia i tempo wzrostu. Większość gatunków bukszpanu to rośliny długowieczne i bardzo wolno rosnące. Najbardziej rozpowszechniony w uprawie bukszpan zwyczajny osiąga wiek około 500 lat.

  Zastosowanie

Przede wszystkim niezwykle popularne rośliny ozdobne (w tym także żywopłotowe), używane też w medycynie (leki homeopatyczne). Wyjątkowo twarde drewno bukszpanów znajduje zastosowanie w przemyśle meblowym i rzeźbiarstwie.

  Cechy morfologiczne

Pokrój. Bardzo gęsto ugałęzione krzewy (np. B. sempervirens), rzadziej małe (2-12m), przeważnie wielopniowe drzewa liściaste (np. B. macrocarpa). Korzenie przeważnie gęste i cienkie. Kora mniej lub bardziej głęboko spękana. Pędy i pąki zależne od gatunku. Liście blaszkowate, pojedyncze. Blaszka eliptyczna do lancetowatej, najczęściej idealnie całobrzega, sztywna i skórzasta, u większości gatunków przypomina z wyglądu liść fikusa, jednak w odróżnieniu od tego ostatniego jest zwykle bardzo mała - o rozmiarach zaledwie 1.5-5 x 0.3-2.5cm (wyjątkiem jest B. macrocarpa o liściach dochodzących do 10cm długości). Ustawienie: naprzeciwległe, przeważnie na bardzo krótkich ogonkach. Okres występowania: cały rok (rośliny zimozielone). Kwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, przeważnie częściowo wiatro-, a częściowo owadopylne, wytwarzane dość obficie i zebrane w kątach liści w groniaste lub główkowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty zazwyczaj drobne i niepozorne, żółtozielone. Okres kwitnienia: zależny od gatunku. Owoce. Małe torebki o wymiarach 0.5-1.5cm (wyjątkiem jest B. macrocarpa posiadający owoce długości do 3cm). Zawierają po kilka czarnych, gładkich nasion. Torebka po wyschnięciu pęka "wystrzeliwując" nasiona na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Okres dojrzewania owoców: zależny od gatunku, zwykle wczesna jesień. Drewno żółtawe, u większości gatunków niezwykle gęste i twarde, stanowi jeden z najcenniejszych gatunków drewna.

  Inne informacje

UWAGA! Rośliny trujące ze względu na zawartość w tkankach alkaloidów.
█ Przykład strony o sadzeniu i formowaniu bukszpanu: http://www.bukszpanowo.pl.