ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / OSOCZYNOWCE / OSOCZYNOWATE - NANERCZOWATE
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków (bardzo) światłolubnych
RODZINA
NANERCZOWATE
(ANACARDIACEAE)
inne nazwy: sumakowate
Zawiera:
ponad 600 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Rodzaje:
Mango (Mangifera)
Nanercz (Anacardium)
Perukowiec (Cotinus)
Sumak (Rhus)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Rodzina rzędu osoczynowców (Burserales). Obejmuje 72 rodzaje, w tym ponad 600 gatunków.

Sumak octowiec
Najpopularniejszym w Polsce
przedstawicielem nanerczowatych jest
uprawiany tu jako drzewo ozdobne
sumak octowiec.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina nanerczowatych to w większości nieduże drzewa i krzewy liściaste związane z ciepłym klimatem. Występują one głównie w strefach tropikalnej i subtropikanej, choć niektóre gatunki rosną także w strefie umiarkowanej. Wiele roślin należących do rodziny, jak na przykład mango (Mangifera), nerkowiec (inaczej nanercz - Anacardium) czy pistacja (Pistacia), jest znanych przede wszystkim ze swoich wyjątkowo smacznych owoców. Inne, jak sumak (Rhus), są popularnymi roślinami ozdobnymi. W Polsce żaden drzewiasty gatunek rodziny nanerczowatych nie występuje naturalnie, natomiast zdecydowanie najczęściej uprawiany jest tu sumak octowiec (Rhus typhina) - niezwykle popularne, małe drzewko ozdobne. Czasami można też spotkać w uprawie perukowca podolskiego (Cotinus coggygria). Ten niewielki krzew o zaokrąglonej koronie i jajowatych, całobrzegich liściach wyróżnia się przede wszystkim dużymi i niezwykle puszystymi, kulistawymi w kształcie kwiatostanami przypominającymi perukę (stąd nazwa rodzaju).

Liście nanerczowatych są pierzasto złożone lub pojedyncze (czasem palczaste), ustawione skrętolegle, sezonowe lub zimotrwałe. Zebrane w wiechy drobne kwiaty mają przeważnie 5-płatkowy okwiat. Owocem jest pestkowiec lub orzeszek. Pozostałe cechy zależne od rodzaju i gatunku.
Uwaga! Niektóre gatunki z rodziny nanerczowatych (m.in. należące do rodzaju sumak) wykazują mocno alergiczne działanie w związku z wytwarzaną przez nie substancją o nazwie ang. urushiol. Przykładem może być sumak jadowity (Rhus toxicodendron) - roślina ozdobna zawierająca sok powodujący bardzo bolesne oparzenia.