ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / MYDLEŃCOWCE / MYDLEŃCOWATE - KASZTANOWCOWATE - KLONOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
KASZTANOWCOWATE
(HIPPOCASTANACEAE)
Zawiera:
25-30 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Ciekawostki:
♦ W niektórych rejonach rośliny należące do rodziny kasztanowatych są nazywane buckeyes co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "oczy królika" (lub jelenia); jest to związane z ich charakterystycznymi owocami (tzw. kasztanami).
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
  Systematyka 

Niewielka rodzina rzędu mydleńcowców (Sapindales). Obejmuje 2 rodzaje, w tym 25-30 gatunków.
█ W systemie APG II rodziny kasztanowcowatych (Hippocastanaceae) i klonowatych (Aceraceae) nie istnieją, a ich gatunki są włączone w wielką, zawierającą w większości rośliny tropikalne rodzinę mydleńcowatych (Sapindaceae).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina kasztanowcowatych obejmuje średnie i duże drzewa liściaste, rzadziej krzewy. W większości są to rośliny zrzucające liście na zimę. Prawie wszystkie gatunki występują na półkuli północnej, a dokładniej w Ameryce Północnej, południowo-wschodniej Europie i wschodniej Azji. Drzewa te znajdują zastosowanie głównie jako ozdobne ze względu na swoje wielkie, pierzasto złożone liście, duże, stożkowate kwiatostany oraz owoce w postaci znanych wszystkim tzw. "kasztanów". W Polsce żaden gatunek kasztanowcowatych nie występuje w stanie naturalnym, a zdecydowanie najpowszechniej uprawiany jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum).

Wielkie, dłoniasto złożone liście kasztanowcowatych są osadzone naprzeciwlegle na bardzo długich ogonkach. Kasztanowcowate to rośliny jednopienne o kwiatach rozdzielno- lub obupłciowych (nawet w tym samym kwiatostanie!), owadopylnych. Stosunkowo duże kwiaty są zebrane na szczytach pędów w okazałe, najczęściej stojące, stożkowate kwiatostany o barwie zależnej od gatunku (najczęściej białe, rzadziej czerwone lub żółte). Owoce mają postać gładkich lub kolczastych torebek zawierających bardzo duże nasiona - tzw. "kasztany", których błyszczącobrązowa powierzchnia przypomina politurowane drewno z wyjątkiem owalnego, matowoszarego obszaru (tzw. hillum).