ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / DERENIOWCE / DERENIOWATE - HORTENSJOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
DERENIOWATE
(CORNACEAE)
ang. DOGWOOD FAMILY
Zawiera:
ok. 110 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Rodzaje:
Dereń (Cornus)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Bardzo dziękuję za wsparcie strony!
Miło mi poinformować, że wpłaty na zbiórkę osiągnęły poziom kosztów hostingu.
Ponieważ nie chcę zarabiać na stronie, do końca roku usuwam link do zbiórki.
Raz jeszcze wielkie dzięki!
Liście derenia białego
Liście głównych gatunków dereniowatych
mają łukowatą nerwację
(na zdj. u derenia białego).
  Systematyka 

Najważniejsza rodzina rzędu dereniowców (Cornales). Obejmuje kilka(naście) rodzajów, w tym mniej więcej 110 gatunków.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina dereniowatych obejmuje głównie krzewy i niewielkie drzewa liściaste, a w małej ilości także rośliny zielne. Występują one w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w strefie subtropikalnej półkuli południowej. Ze względu na atrakcyjne kwiatostany i owoce, dereniowate są często sadzone jako rośliny ozdobne w parkach i ogrodach. Najbardziej popularnymi w Polsce przedstawicielami rodziny są gatunki derenia (rośliny należące do jej drugiego "flagowego" rodzaju - Nyssa są u nas mało znane).

Pojedyncze liście dereniowatych opadają na zimę (większość gatunków) lub są zimozielone; u dereni posiadają one bardzo charakterystyczną, łukowatą nerwację i przeważnie są ustawione tak gęsto, że wydaje się, jak gdyby tworzyły okółki. Nieduże kwiaty posiadają podwójny, 4-krotny (rzadziej 5-krotny) okwiat i są zebrane w baldachowate kwiatostany. Owoce mają najczęściej postać dwu-, rzadziej jednopestkowych mięsistych pestkowców (bardzo lubianych przez ptaki).